Archive for Marzec, 2014

Cechy charakterystyczne portu morskiego

Przykłady miast, których rozwój nastąpił właśnie dzięki umiejscowieniu w nich portu morskiego można by wymieniać naprawdę długo i wśród nich znalazłyby się miasta z całego chyba świata. Również w Polsce nie brak jest miast, które rozwinęły się dzięki obecności portu morskiego – najbardziej jaskrawym przykładem jest z całą pewnością Gdynia, która z małej, rybackiej osady zamieniła się w jedno z największych miast naszego kraju. Dziś port gdyński, razem z gdańskim, świnoujskim oraz szczecińskim należy do największych portów naszego kraju i jako taki widnieje na liście portów morskich o szczególnym znaczeniu gospodarczym. Warto w tym miejscu zauważyć – przy okazji pojawienia się portu szczecińskiego, że port morski nie musi wcale, wbrew swojej nazwie znajdować się nad morzem. Jak większość z nas na pewno doskonale wie, Szczecin nie jest miastem nadmorskim, chociaż przez Zalew Szczeciński można dotrzeć do Bałtyku, co wykorzystują wpływające do szczecińskiego portu statki morskie. Innymi polskimi przykładami takich portów są port w Policach, który z Bałtykiem ma podobne połączenie co Szczecin oraz port w Elblągu, który z kolei z morzem połączony jest poprzez Zalew Wiślany, a poza granicami polski – port w Londynie oraz port w niemieckim Hamburgu, należące do największych wśród wszystkich europejskich portów.

Co to jest port morski

Wielu z nas wydawać by się mogło, że na pytanie czym jest port morski odpowiedź jest prosta i nie powinna nikomu sprawić żadnych, najmniejszych nawet problemów – powszechnie sądzimy przecież, że port morski to taki, który położony jest nad morzem. Okazuje się jednak, że taka definicja nie jest do końca poprawna – w istocie, większość portów morskich położona jest nad brzegiem któregoś z mórz bądź oceanów, jednak wcale nie rzadko zdarzają się i takie, które zlokalizowane są nad tak zwanymi wewnętrznymi wodami morskimi danego państwa. Wśród największych portów morskich tego rodzaju najczęściej wymieniany jest Londyn, który chociaż nie leży nad żadnym morzem, to może pochwalić się największym portem morskim w swoim kraju. Szukając podobnych przykładów w Polsce natrafimy na trzy porty. Chodzi tutaj kolejno o port w Szczecinie – należący zresztą do najważniejszych dla gospodarki naszego kraju obiektów tego typu – oraz w Policach i Elblągu, które chociaż do najmniejszych nie należą, to jednak ze szczecińskim nie mogą się równać. Co więc decyduje o tym, że dany port uznać można za morski? Wymogów, jakie te obiekty muszą spełniać jest naprawdę mnóstwo, a najważniejszym z nich jest zdolność do przyjmowania do swojego basenu jednostek morskich, które, jak wiemy, do najmniejszych na pewno nie należą.

Morskie porty na świecie

Gdybyśmy mieli zastanowić się nad tym, jakie są najważniejsze czynniki stymulujące rozwój miast, na pewno wśród odpowiedzi znalazłaby się lokalizacja portu morskiego. Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, jak ważny staje się on dla miasta, w którym się znajduje i jak wiele korzyści płynie z faktu jego posiadania, zwłaszcza jeśli chodzi o ogromny port przeładunkowy lub handlowy. Największe porty morskie na świecie, które zajmują się przyjmowaniem towarów potrafią w ciągu jednej doby odprawić nawet kilkaset ton towarów. Inne zaś porty morskie zwiększają zainteresowanie miejscowością, w której się znajdują z innej przyczyny – z uwagi na swoją malowniczość, piękne położenie i niepowtarzalny klimat. Takie porty, zazwyczaj rybackie lub turystyczne potrafią ściągać wielu turystów, zwłaszcza w sezonie letnim. Świetnym przykładem takich portów w naszym kraju są porty we Władysławowie, Pucku czy też na Helu, które corocznie odwiedzają tysiące turystów. Jeśli zaś chodzi o te porty morskie, które należą do największych i najbardziej istotnych, warte odnotowania są przede wszystkim cztery – Świnoujście, Szczecin, Gdynia oraz Gdańsk. Chociaż nie wszystkie z nich położone są nad samym morzem (jak właśnie port szczeciński), to mogą pochwalić się największą ilością odprawianych towarów i wpisane zostały na listę najważniejszych portów.

Morskie porty świata

Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, jak wielką rolę odegrał w historii naszej cywilizacji transport morski. Dziś, chociaż w wielu aspektach został on wyparty przez inne, szybsze sposoby, to nadal ma ogromne znaczenie dnie tylko dla handlu, ale również turystyki. Porty morskie należą do najbardziej atrakcyjnych miejsc w miastach, gdzie się znajdują, czym przyciągają prawdziwe tłumy. Wśród polskich zaś portów morskich najczęściej wspomina się o Świnoujściu, Szczecinie, Gdańsku i Gdyni, co rzecz jasna nie powinno dziwić, jeśli pod uwagę fakt, że mogą się one pochwalić największym przeładunkiem oraz liczbą przyjętych jednostek. Potwierdza to również fakt, że jako jedyne porty morskie naszego kraju znalazły się one na liście obiektów mających szczególne znaczenie dla gospodarki. Oczywiście nie oznacza to w żadnym wypadku, że pozostałe porty nie są ciekawe pod względem turystycznym – wiele z nich bowiem służy przede wszystkim ruchowi rybackiemu oraz turystycznemu, co być może nawet lepiej wpływa na ich popularność. Do takich portów zaliczyć można między innymi ten we Władysławowie, w Pucku czy też wiele, wiele innych. Porty morskie nie muszą być wcale, co warto z całą pewnością zauważyć, położone nad samym morzem – powinny one spełniać jednak wiele innych wymogów, czego przykładem jest chociażby port szczeciński bądź elbląski, a poza Polską – w Londynie.

Żegluga morska na świecie

Wielu z nas na pewno jest zdania, że w dobie szybkiego transportu lotniczego oraz niezwykle rozbudowanej sieci połączeń lądowych, istnienie żeglugi morskiej nie jest do końca uzasadnione. Okazuje się jednak, że jest wprost przeciwnie, a żegluga morska stanowi bardzo ważną rzecz transportu każdego rodzaju towarów. Potwierdzają to liczne morskie porty handlowe, które działają z ogromnym rozmachem, jak na przykład port Rotterdam, Hamburg czy Hongkong, gdzie dzienny przeładunek towarów liczony jest dosłownie w setkach milionów ton. Chociaż Polska nie posiada tak ogromnych, jak wspomniane portów morskich, to na pewno nie mamy też czego się w tej dziedzinie wstydzić. Wśród portów morskich naszego kraju najważniejsze są przede wszystkim cztery – Świnoujście, Gdynia, Gdańsk oraz Szczecin. Wszystkie z nich znalazły się na liście rządowych portów morskich o szczególnym znaczeniu dla naszej gospodarki. Obok nich, w naszym kraju działa jeszcze blisko trzydzieści obiektów, które mają rangę portu morskiego, w większości przystosowanych do potrzeb rybactwa oraz turystyki jachtowej, dzięki czemu również wpływają na rozwój swoich miast i stanowią idealną okazję do ich promocji oraz zdobywania przez nie popularności wśród turystów wodnych z różnych stron świata, a w szczególności zaś – Europy północnej i wschodniej.

Porty jako ośrodki turystyczne

Porty morskie na całym świecie cieszą się ogromną popularnością. Trudno jednak dziwić się takiemu stanu rzeczy, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, jak wielką są one atrakcją turystyczną i jak wielu przyjezdnych są one w stanie przyciągnąć do miasta, w którym są położone. Nie inaczej jest w przypadku Polski, która posiada wiele portów morskich – oprócz tych największych i najbardziej znanych bowiem funkcjonuje wiele innych portów i przystani, o których nie mówi się już tak często, jednak i tak potrafią one przyciągnąć wielu turystów. Najpopularniejsze porty morskie w naszym kraju są jednocześnie tymi, które odgrywają najważniejszą dla naszej gospodarki rolę, czyli port szczeciński, gdański, gdyński oraz świnoujski, jednak nie mniejszym zainteresowaniem ze strony turystów cieszą się również inne porty, jak na przykład kołobrzeski. Czymś podobnym do portów morskich są wszelkiego rodzaju przystanie oraz mariny, czyli specjalnie wydzielone części portów przeznaczone przede wszystkim dla jachtów i innych jednostek sportowych oraz rekreacyjnych. Chociaż nie wszyscy o tym wiemy, port morski nie musi wcale być położony bezpośrednio nad morzem – znane są bowiem przypadki, kiedy od morza dzieli go spora nieraz odległość, jak na przykład ma to miejsce w Londynie, czy też w polskich portach w Szczecinie oraz Policach, a także w Elblągu.

Czym jest port morski?

Chociaż żegluga morska nie ma już może tak dużego znaczenia, jak przed wiekami, to nie sposób zaprzeczyć, że nadal jest ona szalenie ważną dziedziną naszej gospodarki i wiele miast to właśnie usytuowaniu w nich portu morskiego zawdzięcza swój rozwój oraz zainteresowanie turystów. Porty morskie na całym świecie są niezwykle różnorodne i jest ich tak wiele, że nie sposób wymienić ich wszystkich – w samej tylko Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt portów i przystani morskich, zakładanych z myślą o różnym przeznaczeniu. Wśród miejscowości dysponujących własnym portem morskim, najpopularniejsze i najważniejsze z całą pewnością są Szczecin, Gdańsk, Gdynia czy Świnoujście, ale również nie możemy zapominać o takich miastach jak Darłowo czy Kołobrzeg. Żadna z tych miejscowości na brak turystów chętnych od tego, by je odwiedzać na pewno nie może narzekać, co w przeważającej mierze zawdzięcza przede wszystkim istnieniu w niej portu. Dość osobliwymi przypadkami, jeśli chodzi o polskie porty morskie są na pewno trzy z nich – port w Elblągu, w Szczecinie oraz policki port morski. Chociaż każdy z nich jest zupełnie różny od pozostałych, wszystkie posiadają jedną wspólną cechę – nie leżą bezpośrednio na morzu, a swoją rangę zawdzięczają innym parametrom. Wśród nich największym jest niewątpliwie port szczeciński, przyjmujący największe jednostki.

Porty na morskich wybrzeżach

Morze od zawsze znaczyło dla ludzi bardzo wiele, o czym doskonale świadczy fakt, że największa intensywność cechowała właśnie budownictwo w nadmorskich miastach i miasteczkach. Nawet dziś, kiedy ludzkość dysponuje innymi, niż statki morskie środkami transportu, porty morskie mają ogromne znaczenie dla gospodarki danego miasta, stając się motorem ich rozwoju oraz tym, co sprawia, że przybywają do nich turyści. Polska pod tym względem nie wyróżnia się w żaden sposób na tle innych państw z dostępem do morza, a portowe miejscowości naszych województw pomorskiego i zachodniopomorskiego są tłumnie odwiedzane przez całe rzesze turystów. Najlepiej na tym tle wypadają przede wszystkim duże miejscowości, takie jak Gdynia, Gdańsk czy Szczecin, ale również Świnoujście, Kołobrzeg czy Puck. Dość ciekawymi polskimi portami morskimi są przede wszystkim trzy – zachodniopomorskie Police oraz Szczecin, a także Elbląg. Chociaż położone są w różnych regionach i różnią się od siebie nawzajem wieloma rzeczami, wszystkie z nich łączy jedna rzecz – nie leżą one bowiem… nad morzem, a po prostu spełniają inne wymogi, by móc tytułować się portami morskimi – połączone są z nim cieśninami, kanałami lub odcinkami rzek, a także są one odpowiednio przystosowane do tego, by przyjmować wielkie jednostki pływające, jakie uczestniczą w morskim ruchu.

Morskie porty i przystanie

Morze jest jednym z tych czynników, które w największym stopniu wpływają na atrakcyjność leżących nad nim terenów. Widać to zresztą również w polskich warunkach, gdzie pomorskie miejscowości należą do najchętniej odwiedzanych przez turystów. Nie brakuje również przykładów, gdzie dzięki obecności portu morskiego miasta rozwijały się niezwykle szybko i zaledwie w kilka lat stawały się ogromnymi metropoliami, co świetnie obrazuje historia Gdyni. Portowe miasta, rozwijające się dzięki portom i właśnie nim zawdzięczające swoją popularność wśród turystów posiadają również określony, rozpoznawalny od razu charakter. Wśród najpopularniejszych, największych i najważniejszych portów morskich naszego kraju wymienić należy przede wszystkim Świnoujście, Szczecin oraz Gdańsk, a także w nieco mniejszym stopniu Kołobrzeg i wiele innych. Na szczególna uwagę zasługują zaś porty morskie w Policach, Szczecinie oraz Elblągu – miejscowości, w których są one zlokalizowane wcale nie leżą bowiem nad morzem, a fakt, że zaliczają się one do portów morskich wynika z ich specyfiki. Najważniejszymi parametrami wyróżniającymi port morski na tle innych są bowiem głębokość basenu oraz połączenie z morzem, które może przebiegać rozmaitymi zalewami, cieśninami i kanałami, a nawet rzeką, jak ma to miejsce w przypadku jednego z największych portów morskich na świecie – Londynu.

Polskie porty morskie

Morza i oceany są nie tylko piękne, ale mają również ogromne znaczenie w wielu dziedzinach gospodarki, będąc niezwykle istotną częścią takich gałęzi jak między innymi transport czy turystyka. Żadna z nich nie mogłaby się jednak obyć bez portów morskich, które są w stanie przyjąć każdy rodzaj statku – nawet ten największy. Port morski w wielu przypadkach wpływa niezwykle korzystnie na rozwój miasta, w którym się znajduje i ogromnej mierze kształtuje jego charakter. Porty morskie oprócz tego, że stanowią niezwykle ważną część gospodarki i są motorem rozwoju miasta, stanowią często jedną z największych jego atrakcji turystycznych – tak jest w przypadku zdecydowanej większości polskich miast, z których mnóstwo swoją popularność zawdzięcza właśnie portowi lub w dużej części jemu. Wśród takich miejscowości wymienić możemy między innymi Gdańsk, Gdynię, Kołobrzeg czy Świnoujście. Na uwagę zasługuje również fakt, że nie zawsze port morski musi leżeć nad samym morzem – o wiele ważniejsze jest to, jakie rodzaje statków jest on zdolny przyjąć oraz to, czy ma on połączenie z morzem tak zwanymi wewnętrznymi wodami morskimi. Przykładami takich portów mogą być między innymi Police, Szczecin czy Elbląg – żadne z tych miast nie jest położone bezpośrednio nad morzem, jednak ich porty są miejscem, gdzie mogą zacumować największe nawet morskie jedności, posiadając baseny o odpowiedniej głębokości.